Podesty i tarasy w Twoim ogrodzie.

Doskonałym uzupełnieniem konstrukcji ogrodowych są drewniane podesty lub płyty tarasowe. Podesty układa się najczęściej na płaskim terenie. Tworzą one ażurową podłogę zakątków służących do wypoczynku w ogrodzie. Mogą być też użyte w miejscach zabaw dla dzieci. Natomiast na terenach pochyłych możemy układać podesty na podporach drewnianych lub kamiennych łącząc je z innymi elementami drewnianymi np. podporami czy murkami oporowymi. Konstrukcja podestów jest bardzo prosta, podzielona na kwadraty wypełniana płytami z desek. Przy małych podestach możemy wykonać konstrukcję w dowolnym miejscu i przenieść je na miejsce docelowe. W przypadku większych powierzchni prace wykonujemy od razu tam gdzie mają się one znaleźć.

 

W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się również drewno na tarasach. Dzięki temu nasz taras może wyglądać jak pomieszczenie mieszkalne. Najczęściej stosuje się drewno krojone sosnowe, świerkowe lub dębowe. Twarde i odporne na warunki klimatyczne jest drewno egzotyczne, ale też jego koszt jest wyższy. Płyty tarasowe należy układać na reglach, aby umożliwić odpływ wody, a także ze względu na to, że drewno jet materiałem, który pracuje w zależności od wilgotności powietrza. Jednocześnie jest też materiałem ciepłym i przyjemnym dla stóp. Nawierzchnia tarasu powinna współgrać z architekturą budynku i otaczającego go ogrodu. Wybierając materiał na taras warto zastanowić się co chcemy osiągnąć aby odpoczynek był przyjemny. Możemy użyć do tego celu kostek brukowych, płyt chodnikowych, nawierzchni granitowych. Płyty czy kostki mogą mieć wygląd nie kojarzący się zupełnie z betonem. Walory mogą być zbliżone do naturalnych barw np. piaskowca czy cegły. Mogą też imitować drewno z wyraźnym rysunkiem słoi. Różnorodność kształtów czy kolorów jest ogromna. Do wypełnienia połączeń płyt tarasowych stosuje się drobny grys, piaskiem czy specjalną zaprawą. Można też wypełnić je zielenią w postaci trawy czy innych drobnych roślin.


Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

comments-bottom